Krew cenniejsza niż złoto

16 osób wzięło udział w akcji oddawania krwi w Hodyszewie. Odbyła się ona 12 lutego br. w Centrum Pojednania. To kolejna inicjatywa działającego prężnie Ojcowskiego Klubu z Hodyszewa.

– Według mnie oddawanie krwi to taki dar serca. Robię to już od czterech lat, raz na kwartał – mówi Marek Pietrzykowski, organizator akcji z Ojcowskiego Klubu z Hodyszewa. – Nie mam żadnych skutków ubocznych, wręcz czuję się lekko po przekazaniu krwi.

– Wypadek samochodowy syna i przetaczanie mu krwi zmobilizowały mnie, aby podzielić się z innymi tym drogocennych płynem z mojego organizmu – mówi Aneta Szpakowska z Glinnika. – Bardzo się cieszę, że ktoś wpadł na ten pomysł, aby do Hodyszewa zaprosić ekipę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Białegostoku.

Wcześniej bała się widoku krwi i igieł. Teraz nie sprawia jej to żadnego kłopotu, szczególnie, że oddawanie krwi trwa tylko kilka minut. Aneta Szpakowska w lutowej akcji krwiodawstwa w Hodyszewie wzięła udział po raz pierwszy. Wcześniej jeździła do Bielska Podlaskiego.

– Zamierzam dzielić się krwią w kolejnych miesiącach, jeśli tylko zdrowie na to pozwoli – zaznacza mieszkanka Glinnika. – Jednocześnie zachęcam też innych do włączenia się w tę wspaniałą akcję.

W Hodyszewie czwarty raz krew oddał Piotr Kunicki, kolejny członek Ojcowskiego Klubu. – Poprzez ten czyn chcę pomóc komuś, kto tej krwi potrzebuje. To przecież lekarstwo, którego nie da się wyprodukować – zaznaczył.

Jeśli ktoś zdecyduje się oddać krew, musi mieć ze sobą dowód tożsamości lub książeczkę honorowego dawcy krwi. Ponadto należy być w dobrym stanie zdrowia, bez żadnych infekcji i bez przyjmowania antybiotyków. W akcji nie mogą brać udział osoby po chorobach, zabiegach czy operacjach. Należy również pamiętać, aby w tym dniu zjeść lekki posiłek oraz pić dużo wody i soków.

– Dopiero po pobraniu próbki i jej sprawdzeniu lekarz decyduje czy danej osobie zostanie pobrana krew – informuje Marek Pietrzykowski.

Należy zaznaczyć, że wszystkie osoby, które oddały krew, otrzymały soki i czekolady od Centrum Krwiodawstwa. Natomiast organizatorzy akcji zapewnili kawę, napoje i ciasta, które przygotowały: Agnieszka Pietrzykowska, Izabela Kunicka, Agnieszka Osowska i Ewelina Kuczaba.

Ojcowski Klub z Hodyszewa akcję krwiodawstwa organizuje od kilku lat. Najczęściej korzysta z pomieszczeń OSP w Hodyszewie. W lutym ze względu na zajętą remizę przeniesiono ją do Centrum Pojednania, za co organizatorzy dziękują kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pojednania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.