IV Dzień Rodziny w Hodyszewie za nami

“Życie cudem jest” – to hasło tegorocznego IV Dzień Rodziny, który odbył się w niedzielę, 24 lipca przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Jego organizatorem była Fundacja Pojednanie.

W programie tego wyjątkowego dnia były występy zespołów: dziecięcych, folklorystycznych i disco polo. Zorganizowano loterię, w której każdy los wygrywał. Ponadto odbyły się licytacje, popisy na koniach, spotkanie z alpakami czy gry i zabawy dla rodzin. Dzieci skorzystały z dmuchanego placu zabaw i malowania twarzy.

W IV Dniu Rodziny uczestniczyło wielu gości. Jednym z nich był ks. Zenon Hanas SAC, przełożony prowincjalny Warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla.

– Taki festyn w Hodyszewie to wspaniały pomysł. Cieszę się, że taka inicjatywa została przed laty rozpoczęta i jest kontynuowana. Jego lokalizacja, tu na Podlasiu i przy Sanktuarium na głęboki sens, ponieważ integruje rodziny, które tutaj mieszkają. Ponadto integruje władze lokalne oraz firmy, które mają w okolicy swoje siedziby – zaznaczył ks. Zenon Hanas SAC, który jednocześnie dodał, że Hodyszewo to miejsce związane z tradycją wiary. Tu przybywają ludzie do Matki Bożej Pojednania. – Jeśli to spotkanie odbywałoby się w innym miejscu, brakowałoby elementu duchowego – dodał prowincjał.

Ks. Zenon Hałas SAC

W trakcie IV Dzień Rodziny swoje smakołyki zaproponowały licznie przybyłe koła gospodyń wiejskich.

– Na naszym stoisku mieliśmy ciasta, babki wiszące, czekoladowe, cytrynowe. Z dań gorących leczo, kiszkę i babkę ziemniaczaną z sosem kurkowym, ziemniaki faszerowane mięsem mielonym oraz chłodnik. Wszystko bardzo dobrze się posprzedawało, aż zabrakło – mówi Urszula Cepowicz, z Koła Gospodyń Wiejskich z Glinnika. – Nie spodziewałyśmy się takiego zainteresowania.

Urszula Cepowicz – od lewej

– Nasz festyn został uświetniony obecnością Dam Kurkowych św. Rity z Białegostoku, które propagują kulturę staropolską. Panie przeprowadziły gry i zabawy historyczne oraz była okazja strzelania z łuku – informuje ks. Jacek Zakrzewski SAC, przewodniczący Zarządu Fundacji Pojednanie. – Przybyła również Podlaska Chorągiew Husarska, która zaoferowała przejażdżki konne.

Podlaska Chorągiew Husarska

Była także możliwość porozmawiania z żołnierzami z 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Centrum Rekrutacji czy zapoznać się Grupą Rekonstrukcyjną Kawalerii “Plis”
Wieczorem, po zapadnięciu zmierzchu taniec z ogniem zaprezentowała grupa Venom.

Taniec z ogniem w wykonaniu grupy Venom

Wszelkie pieniądze zebrane podczas tego radosnego dnia zostaną przeznaczone na budujący się ośrodek pomocy rodzinie pn. „Dom Miłosierdzia” w Hodyszewie.

IV Dzień Rodziny został dofinansowany ze środków Województwa Podlaskiego.

Patronat honorowy: Biskup Tadeusz Bronakowski, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego i Wójt Gminy Nowe Piekuty.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Podlaskie Radio Białystok, Katolickie Radio Podlasie, podlasie24.pl i WysokoMazowiecki24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.